top of page
  • Yazarın fotoğrafıBodrum Dergi

Şef Mehmet Yalçınkaya’dan Gastronomide Yeni Trend: Sessiz Lüks

Masterchef Moderatörü, Şef Mehmet Yalçınkaya, Bodrum Merkez Marina’da geçen sene hizmete açtığı Denizden Restoran’ın yeni tadım menüsünü tanıttı. Değişen dünya düzeninden etkilenen gastronomide, restoranların kimlikleri daha minimalist, sunum tabakları daha sade ve ürünün önüne çıkmayacak reçeteler ile daha farklı bir dönem başlıyor. Restoranlarda paylaşım tabakları ile fiyat fayda endeksi daha makul bütçeli menüler planlanırken diğer yandan tadım menüleri de aşırı lüks ve atık içeren yemeklerden sıyrılarak daha sade bir hâle bürünüyor. Kocadon Museum Hotel içinde, hizmet veren Denizden Restoran tüm dünyada öne çıkan “Sessiz Lüks” kavramını Ege’ye taşıyor.

Denizden Restoran
Denizden Restoran

Bodrum Denizden Restoran’ın Yıldızı Kabuksuz Mavi Yengeç

Şef Mehmet Yalçınkaya’nın Bodrum Denizden Restoran’ın 2024 menüsünün yıldızı ”Kabuksuz Mavi Yengeç” oldu. Gittiği her ilde Tarım İl Müdürlüğü ile bağ kuran Mehmet Şef,  “Bodrum Savran’da keşfettiğimiz kabuksuz Mavi Yengeç bizi çok heyecanlandırdı. Ben ve ekibim ürün ile çalıştık. Geldiğimiz sonuçta leziz, görseli yüksek bu tabağı oluşturduk” dedi. 2024 yazında Bodrum Denizden Restoran’ı ziyaret edecek olanlar yepyeni tadım menüsü ile unutulmaz bir lezzet deneyimi yaşayacaklar.


Şef Mehmet Yalçınkaya
Şef Mehmet Yalçınkaya

Ege Bölgesi’nin Sebzeleri ve Lokal Balıklar Menüyü Belirliyor

Hemen her alanda tüm markaların sahip çıktığı “Sürdürülebilir bir dünya düzeni” için çalışan Mehmet Şef imzalı  Denizden Restoran, var olduğu Ege Coğrafyası’nın ürünlerine  ve yerele sahip çıkıyor. Bölgenin deniz mahsülleri, balıkları, yerel üreticiden gelen doğal ürünler menü belirlenirken en önemli girdiyi oluşturuyor. Şef Mehmet Yalçınkaya Bodrum Denizden Restoran ile ilgili; “Itır otu, Lavanta, Gambilya, Mandalina, Kabuksuz Yengeç ve Ahtapot ile bölgesel değerleri menümüze yansıtıyoruz. Taze, doğal, leziz ve sürdürülebilir  menümüz bu yıl yepyeni bir dekorasyon ile taçlandı. Tabak tasarımlarımız sanatçıların desteği ile yemeklerimiz için hikâyelendirildi” diyor.


Kadın Kooperatifleri ve Yerel Üreticiye Tam Destek

Değişen dünya düzeni, yapay zekâ ve ilerleyen teknolojiye rağmen değişmeyen tek şey, üretim ve ürünün değeri. Azalan toprak ve verimlilik; sıfır atığın mutfaktaki yerini artırmanın yanı sıra yerel üreticinin de desteklenmesi gerçeğinin bir kez daha altını çiziyor. Bu noktada yerele sahip çıkan Şef Mehmet Yalçınkaya, “Gittiğim her bölgede altını çizdiğim konu yerel kooperatiflerin önemi ve desteklenmesi gerektiği gerçeği. Bu biz şefler için çok önemli. Reçeteniz ne kadar iyi olursa olsun ürünsüz bir mutfak damsız eve benzer. Norveç’te tohum depolarına baktığınızda,  geleceğin nasıl akacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Bu nedenle üreten kooperatifler bizim ilk tedarik zincirimizdir. Denizden Restoran Ege Bölgesi’ndeki tüm kooperatiflere sahip çıkıyor ve öncü oluyor. Elbette bir yandan kadın üretimi bizim en hassas noktamız. Bu noktada kadın kooperatifleri listemizde en ön sırada yer alıyor” dedi.Balıkta Devrim “Dry Aged”

Özellikle etler için kullanılan “Dry Aged” yöntemi Bodrum Denizden Restoran’da ilk kez balık için uygulandı. Bu yöntemle bekletilen, dinlendirilen balık; çok daha leziz ve aromalı oluyor. Özel dolaplarda bekletilen balıklar, Türkiye’de nadir bir uygulama olan “Dry Aged” ile Denizden Restoran’ın en önemli tercih noktalarından biri olmasını sağlıyor.


Denizden Restoran
Denizden Restoran

Sade, Nezih, Şık Bir Atmosfer

Şef Mehmet Yalçınkaya, Bodrum’da hizmete açtığı Denizden Restoran ile tüm dünyada öne çıkan “Sessiz Lüks” kavramını Ege’ye taşıdı. Sessiz lüks konseptine uyumlu olarak yeniden düzenlediği restoran dekorasyonu ile de sade, nezih ve şık bir atmosfer oluşturdu. Yemek yorumlarının dekorasyon fikirleri ile eşleşerek sadeleştiği bu yeni yaklaşımla, yoğun günlük hayatımızdan farklı kaçış alanları yaratılıyor. Yepyeni bir deneyimin kapılarını aralatan Denizden Restoran, içeriye girdiğiniz ilk andan itibaren günün her anında konfor, rahatlık ve leziz yemekler sunuyor. Restoran dekorasyonunda kullanılan renkler, dekorasyon objeleri, mobilyalar, aydınlatma ürünleri sıcak ve samimi bir izlenim oluşturuyor. Kullanılan minimalist tabaklar farklı doku ve malzemeleri bir arada harmanlıyor.Comments


bottom of page