top of page
  • Yazarın fotoğrafıBodrum Dergi

Rutkay Aziz’in Hayatı Kitap Oldu

Atatürk’ü oynama onuruna erişmiş, onlarca oyun sahnelemiş, nice ödüller almış, binlerce kez sahneye çıkmış “Türk Tiyatrosu’nun Dev Çınarı” Rutkay Aziz’in yarım asrı aşan sanat yaşamı çok özel bir kitapta toplandı. Yazar Barış İnce’nin uzun ve titiz bir hazırlık sürecinin ardından okurların beğenisine sunduğu “Sahnede Yaşamak Rutkay Aziz ile söyleşi” isimli yeni çalışması raflardaki yerini aldı.Rutkay Aziz’in Hayatına Dair Bilinmeyenler Gün Yüzüne Çıkıyor

İlk kez ne zaman sahne tozunu yuttu? Hocaların hocası Muhsin Ertuğrul ve Ayla Algan tiyatroya bakışını hangi yönde şekillendirdi? Kariyerindeki kırılma noktası ne oldu? Kızı Doğa’nın dünyaya gelişi hayat anlayışını nasıl etkiledi? Çekimser yaklaştığı beyaz perdeye kimlerin zoruyla itildi? Can Yücel, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Zülfü Livaneli gibi üstatlarla yolları ilk nerede kesişti? Can dostu Tarık Akan’ın hayatındaki yeri ve anlamı ne? Atatürk rolü kendisine teklif edildiğinde neden çekindi? Barış İnce sordu, “Tiyatro ölümsüzdür çünkü tiyatro duygularla yaşar,” diyen Rutkay Aziz yanıtladı.


Tiyatro, Sanat ve Hayat Üzerine İlham Verici Bir Çalışma

Farklı kuşaklara seslenmeyi başarmış büyük bir oyuncunun sanat görüşünü anlamamızı ve anlamlandırmamızı sağlayan Sahnede Yaşamak, gençleri edebiyatla gazetecilik arasında bir yerde duran, Yaşar Kemal’in “Bal gibi edebiyattır” şeklinde tanımladığı söyleşi türünün incelikleri ile buluşturmakla kalmıyor aynı zamanda, tiyatroya ilgileri veya yetenekleri olup olmadığını keşfetmeleri için kılavuzluk da ediyor.

   

Ülkemizin Yakın Tarihine Ayna Tutuyor

Duyarlı kişiliği, mükemmel oyunculuğu ve halktan yana duruşuyla ömrünü sahneye adayan Rutkay Aziz’in anılarına ve anlatılarına yer veren bu arşivlik kitap; aile albümlerinden çıkan çok özel fotoğraflar, basında iz bırakan gazete-dergi kupürleri ve koleksiyon değeri taşıyan afiş ve program kitapçıklarıyla renklenerek ülkemizin yakın tarihine ayna tutuyor. Sahnede Yaşamak, sanatla geçen bunca yılda “İyi ki böyle yaşadım” diyen şanslı azınlıktan olan Rutkay Aziz’e karşı beslediğimiz sevgi, saygı ve hayranlığı katlayarak çoğaltacak bir söyleşi kitabı.

Comments


bottom of page