top of page
  • Yazarın fotoğrafıBodrum Dergi

2023 Seyahat Karnesi Açıklandı: Yeni Gözde Trabzon

2023’ün seyahat karnesi açıklandı. Çevrim içi seyahat platformunun açıkladığı verilere göre 2023’ün en pahalı uçak bileti İstanbul - New York uçuşunda 156 bin 532 TL’ye satıldı. En ucuz uçak bileti ise 249 TL’ye İzmir - Trabzon uçuşunda alıcı buldu. En ucuz uçak bileti Şubat, Mart ve Nisan’da satılırken, ülkemizde en çok sevilen şehirler yine Antalya ve İzmir oldu. Raporda; en sevilen şehirlerde geçtiğimiz yıllardaki yerini koruyan Antalya ve İzmir’in yanına Trabzon eklendi.

Uzungöl | Trabzon
Uzungöl | Trabzon

Dünya için hareketli bir yılı geride bırakmışken, küresel ekonominin lokomotiflerinden seyahat sektörünün, 2023 karnesi açıklandı. Çevrim içi seyahat platformu turna.com, kullanıcı davranışlarından hareketle hazırladığı seyahat raporunu yayımladı. Seyahat trendlerinin önceki yıllara göre daha hızlı değiştiğinin altını çizen turna.com Genel Müdürü Dr. Kadir Kırmızı, dijitalleşen sektörün ihtiyaçlarına hızlı ve etkili çözümler sunmaya yönelik çalışmalarına devam ettiklerini ve seyahat deneyimini geliştirmeye odaklandıklarını söyledi.


2023’ün En Pahalı Uçak Bileti 156 Bin 532 TL’ye Satıldı

2023 seyahat raporuna göre yılın en pahalı uçak bileti 156 bin 532 TL’ye İstanbul-New York gidiş-dönüş uçuşunda satıldı. Dış hatlarda en pahalı tek yön uçak bileti ise Kuala Lumpur-İstanbul destinasyonunda 93 bin 653 TL’ye alıcı buldu. İç hatlarda, en pahalı tek yön uçak bileti 8 bin 899 TL’ye Gaziantep-İzmir, en pahalı gidiş-dönüş uçak bileti ise İstanbul-Antalya destinasyonunda 9 bin 241 TL’ye satıldı.En Ucuz Uçak Bileti Şubat, Mart ve Nisan’da

turna.com’un raporundaki verilerden hareketle yılın en ucuz dış hat uçak bileti İstanbul-Tahran rotası için satıldı. Tek yön uçak bileti 263 TL’ye, gidiş-dönüş uçak bileti ise 1.418 TL’ye alıcı buldu. İç hatlarda en ucuz tek yön uçak bileti 249 TL ile İzmir-Trabzon rotası için satılırken en ucuz iç hat gidiş-dönüş uçak bileti ise 598 TL’ye satılan Antalya-İzmir bileti oldu. Seyahatseverler, iç hatlarda en çok Mayıs, dış hatlarda ise Haziran ayında uçtu. Uçmak için en ucuz aylar Şubat, Mart ve Nisan olurken, uçak biletlerinin en pahalı olduğu dönemler de iç hatlarda Eylül, dış hatlarda Ağustos oldu.


Trabzon'un Yaylaları Turizmin Yeni Gözdesi
Trabzon'un Yaylaları Turizmin Yeni Gözdesi

En Sevilen Şehirler Antalya, İzmir ve Trabzon

Raporda; en sevilen şehirlerde geçtiğimiz yıllardaki yerini koruyan Antalya ve İzmir’in yanına Trabzon eklendi. Sıralamayı İstanbul, Adana, Gaziantep ve Diyarbakır takip etti. Dış hatlarda ise yine Tahran ve Bakü başı çekerken Moskova en favori şehirler arasında 3. olarak yerini aldı. Onu Taşkent ve Berlin izledi.


Sümela Manastırı | Trabzon
Sümela Manastırı | Trabzon

Öğrencilerin Tercihi İstanbul, İzmir ve Antalya

Öğrenciler 2023’te iç hatlarda en çok İstanbul, İzmir, Antalya, Adana ve Diyarbakır’a; dış hatlarda Bakü, Düsseldorf, Amsterdam, Berlin ve Köln’e uçtu. Çiftler ve çocuklu ailelerin tercihi iç hatlarda İstanbul, dış hatlarda ise Tahran oldu. 65 yaş üzeri kullanıcı grubu da iç hatlarda en çok İstanbul, İzmir ve Ankara; dış hatlarda ise Düsseldorf, Stuttgart ve Hamburg’a uçtu.


Trabzon Şehir Merkezi
Trabzon Şehir Merkezi

Tek Platform Üzerinden Hizmet Veriyor

Uçak ve otobüs bileti ile otel rezervasyonu hizmetlerini tek bir platformdan seyahatseverlere sunduklarını belirten Dr. Kadir Kırmızı, şunları söyledi: “Seyahat deneyimini geliştirmeye odaklı çalışmalarımız ile kullanıcılarımız seyahatlerini kolayca ve özel avantajlarla planlayabiliyor. Yüzde 70’e kadar daha ucuza uçma imkânı sunan Akıllı Uçuş, uçuştan 2 saat öncesine kadar koşulsuz iptal edilebilen ve bilet tutarının yüzde 90’ını iade eden Koşulsuz Bilet İptali hizmeti, Kart Puanları ile seyahat imkânı, uçtukça Turna Puan kazanma, online iptal/değişiklik işlemleri gibi yenilikçi özelliklerimizle ön plana çıkıyoruz. Üyelerimize düzenli olarak kampanyalar ve indirimler sunarak seyahat deneyimlerini daha özel hâle getiriyoruz. Hizmetlerimiz ile ilgili gelen talepleri, canlı destek ekibimizde bulunan seyahat uzmanları aracılığıyla hızlı ve etkili bir şekilde karşılıyoruz.”

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page