top of page
  • Yazarın fotoğrafıBodrum Dergi

IMOGA - İz Bırakanlar Sergisi Inspera Bodrum'da

Bodrum’un yeni kültür ve sanat yaşam alanı Inspera Bodrum, 13 Mart itibariyle Art Space ve Inspera Fuaye alanında özel bir karma sergiye ev sahipliği yapmaya başladı. Türkiye’den 27 duayen ve genç sanatçıyı buluşturan özgün baskı resim ve heykellerin yer aldığı IMOGA - İz Bırakanlar (IMOGA – Trailblaizers) sergisinin küratörlüğünü ise Ender Güzey yapıyor.


Sanatın pek çok farklı kolunu bir araya getirerek Bodrum’a yeni bir soluk kazandıran Inspera Bodrum, Türk sanat dünyasının duayenlerini ve genç sanatçıları bir araya getiren IMOGA - İz Bırakanlar karma sergisine ev sahipliği yapıyor. Özgün baskı resimlerinden ve heykellerden oluşan 27 sanatçının katıldığı karma sergi, 26 Nisan tarihine kadar, Pazartesi günleri hariç, 12.00-20.00 saatleri arasında Inspera Bodrum Art Space ve Fuaye alanında görülebilecek.12 Mart günü seçkin davetlilerin katılımıyla düzenlenen açılış daveti ile kapılarını açan, Küratörlüğünü Ender Güzey’in yaptığı IMOGA-İz Bırakanlar sergisi, Türk sanat dünyasının önemli isimlerinden Adem Genç, Adnan Çoker, Adnan Turani, Ali Teoman Germaner, Burhan Doğançay, Cihat Burak, Ekrem Kahraman, Elvan Tekcan, Ender Güzey, Ferruh Başağa, Gül Derman, Güngör Taner, Hasan Kıran, Hayati Misman, İmdat Avcı, Maria Sezer-Michels, Mehmet Güleryüz, Mehmet Pesen, Mustafa Ata, Mustafa Pilevneli, Nevzat Akoral, Sayed Waked, Sema Boyancı, Süleyman Saim Tekcan, Şenol Yorozlu, Turhan Selçuk ve Zekai Ormancı’nın eserlerini bir araya getiriyor. Sergide yer alan eserler sadece estetik bir deneyim sunmakla kalmıyor; izleyicilerin duyularına da iz bırakarak onlara ilham veriyor.Açılışını Ocak 2024’te uluslararası karma bir sergi ile yapan Inspera Bodrum Art Space, Bodrum’da yazlık sanat etkinliklerinin ötesine geçen seçkileriyle yıl boyunca Bodrum’u sanatla buluşturan bir alan olmayı hedefliyor. 

Bodrum'un Yeni Kültür Sanat Yaşam Alanı: Inspera Bodrum

Inspera, Bodrum, kültür, sanat, gastronomi ve eğlenceyi aynı çatı altında toplayarak keyifli bir yaşam alanı oluşturuyor. Bodrum’un merkezi Ortakent’teki çevre dostu bir binada hizmet veren Inspera Bodrum’da, farklı seyirci kapasiteleriyle teknolojik donanıma sahip üç ayrı sahne ve konser alanı, özel bir seçkiye sahip on binden fazla kitap ve tasarım ürünü barındıran kitabevi, sadece çocukların değil gençlerin ve yetişkinlerin de sanatsal becerilerini geliştirebilecekleri, müzik ve dans eşliğinde eğlenebilecekleri programlar içeren sanat akademisi, yıl boyunca ulusal ve uluslararası sanatçılara ev sahipliği yapacak sanat galerisi, toplantı ve zoom odaları ile donatılmış ortak çalışma ofisi, gün boyu eşsiz lezzetler, keyifli atıştırmalıklar, çok özel kokteyller sunan iki farklı gastronomi alanı bulunuyor.Türkiye'nin Modern Atölyesi: IMOGA

Türkiye’de pek çok üniversitede baskı resim atölyeleri kuran ve bu alanda eğitimin başlatılmasını sağlayan Süleyman Saim Tekcan 1982 yılında IMOGA’nın temellerini attı. Litografi, serigrafi ve gravür gibi baskı tekniklerinin tümünü içeren modern bir atölyede olması gereken tüm imkanları barındıran IMOGA, zamanla geniş galerileri, büyük bir baskı arşivi, kütüphanesi ve misafirhanesi ile uluslararası boyutlarda örnek bir baskı atölyesi yapısına kavuştu. Prof. Süleyman Saim Tekcan’ın yıllar içinde kurduğu özel atölyelerde üretilen eserler zamanla dünyanın çok az sayıda baskı resim müzelerinden biri olan IMOGA’ya hayat verdi.

Comments


bottom of page